Війна і діти. Дискутують лікарі-інтерни

Війна і діти. Дискутують лікарі-інтерни

 Нелегкі, почасти жахливі, воєнні випробування разом з дорослими переживають діти, - зовсім маленькі, підлітки.  Важко передати, що коїться в дитячих голівках, коли вони ховаються від вибухів по підвалах, стають свідками рашистського свавілля і наруги над батьками, коли бачать розтрощені ворожими ракетами свої домівки, школи. Захистити від війни дитинство, допомогти якомога щадно пережити наслідки стресів і потрясінь покликані медики.

Три кафедри Запорізького державного медичного університету - дитячих хвороб, суспільних дисциплін і психіатрії, психотерапії, загальної та медичної психології, наркології та сексології об’єднали зусилля для проведення круглого столу у форматі онлайн на платформі MS Teams на актуальну тему - «Війна і діти». Родзинкою заходу є участь у бесіді не лише наставників – професорів, доцентів, а головним чином молодого покоління – лікарів-інтернів, майбутніх педіатрів.

«Провести такий захід ми з професором Іриною Утюж запланували іще влітку, - розповіла завідувачка кафедри дитячих хвороб професор Людмила Боярська. – Не можна байдуже спостерігати, як під час війни руйнуються дитячі долі, здоров’я. Суспільство без зволікань має подбати, щоб наше майбутнє – діти, -  вийшли з війни найменш травмованими, слід убезпечити дитину від психічних уражень, кількість яких все зростає, соматичних захворювань на цьому тлі.  Ця думка є наскрізною усіх доповідей круглого столу, як і певні рекомендації батькам, педагогам, вихователям.

До виступів ми залучили широке коло лікарів–інтернів, які прийшли до нас цьогоріч. Це майбутні лікарі–педіатри, їх приступило до навчання 17, -  одні готували доповіді, інші в ролі учасників. Тематика їх дуже зацікавила, це перша спроба участі в конференціях, які на нашій кафедрі є традиційними. Важливо, що під час підготовки презентацій учасники круглого столу пропустили через власне серце вселенську трагедію, яка розгортається на їхніх очах».

Тон важливій актуальній розмові задали доповіді на теми: «Руйнація долі дітей в зоні бойових дій» та « Соціально психологічний супровід дітей в період військового конфлікту», з якими виступили завідувачка кафедри дитячих хвороб, професор Людмила Боярська та завідувачка кафедри суспільних дисциплін, професор Ірина Утюж. Цікаву доповідь на тему  «Клінічні прояви психічного стресу у дітей» виголосив доцент кафедри психіатрії, психотерапії, загальної та медичної психології, наркології та сексології Антон Городокін.

Багатогранною палітрою оригінальних тем були представлені дослідження, з якими виступили лікарі - інтерни: Анастасія Степанова, Ольга Муковоз, Ольга Чабанова, Дар’я Савченко, Діана Йожикова, Поліна Компанієць. Вони розглянули ряд важливих актуальних тем: «Порушення конвенції про права дитини при повномаштабному вторгненню РФ в Україну. Патофізіологічні основи наслідків цих порушень», «Посттравматичний стресовий розлад у дітей: вікові особливості», «Перша психологічна допомога дітям в екстремальній ситуації», «Вихід із шокового стану. Покрокова інструкція», «Дисоціативні та функціональні стрес індуковані розлади у дітей» та інші.

Своїми враженнями діляться учасники обговорення.

Ольга Чабанова: «Тема мого повідомлення стосується такого важливого аспекту, як вивести дитину з шокового стану. Йдеться про психологічну допомогу, яку можна надати на місці, там, де сталася подія, що її приголомшила, чи у сховищі, де вона може просто злякатися. Розглядаю покрокові методики, розраховані на дитину різного віку. Дослідження мене зацікавило, бо має практичне застосування, це те, про що ми говоримо батькам, як радимо їм поводитися в критичній ситуації. Я опрацювала багато літератури з цієї теми, скористалася порадами щодо підготовки професора Ірини Геннадіївни Утюж».

Діана Йожикова: «Я хочу донести своєю доповіддю колегам, батькам, що у дітей часто на тлі непередбачуваної критичної ситуації спостерігаються прояви, які помилково можуть сприйматися як неврологічні захворювання. Проте, слід зауважити, що певні нозології, розлади поведінки чи функцій організму можуть проявлятися саме через глибокий стрес. Тому не варто одразу водити дитину по численних лікарських кабінетах, що додає їй переляку, а варто поговорити з нею, заспокоїти, відволікти, щоб зрозуміти причину стресу і допомогти його пережити. У цих умовах важливо приділяти багато уваги психічному здоров’ю дитини, бо воно може істотно впливати на загальний стан».

Поліна Компанієць: « Працювала над доповіддю про тривожні розлади дитячого віку. Тема дуже корисна і колегам, й батькам та вихователям, оскільки під час війни, окупації, фільтраційних таборів та смертей близьких, багато дітей зазнають тривожних розладів. Батьки, сімейні лікарі мають вчасно зрозуміти, що в дитини проблема, надати корисні поради і скерувати до вузького спеціаліста. Я працювала під керівництвом доцента кафедри психіатрії, психотерапії, загальної та медичної психології, наркології та сексології Антона Дмитровича Городокіна, він пропонував цікаву вітчизняну та зарубіжну літературу, також самостійно шукала матеріали про тривожні розлади, з якими стикаються лікарі цього профілю. Було цікаво і корисно».

14.09.2022

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| bg | en | fr | es | hi | ar