Віртуальний пацієнт модернізує якість навчання

Віртуальний пацієнт модернізує якість навчання
Зараз важко уявити навчальний процес в медичному університеті без використання віртуального симулятора пацієнта Body Interact, яким ЗДМУ послуговується близько п’яти років. Університет має вже більше 60 кейсів за різними напрямками, що дозволяє суттєво урізноманітнити опанування як теоретичним так і практичним матеріалом. 
 
«Наразі з віртуальним пацієнтом працює 6 курс. Сьогодні працювала 31 група, - розповідає доцент кафедри внутрішніх хвороб 1 та симуляційної медицини Петро Бідзіля. – У програмі «Невідкладні стани» розглядаємо кейси «гострий коронарний синдром», «інфаркт міокарда» та «тромбоемболія легеневої артерії». Студенти активно працюють, приємно, що навіть з окупованого Херсону долучаються до занять».
 
Завідувач кафедри внутрішніх хвороб 2 доцент Олександр Деміденко також задоволений тим, як у навчальному процесі використовується ця новітня технологія: «На сьогодні використовується 14 сценаріїв віртуального пацієнта Body Interact, які охоплюють питання кардіології та захворювань внутрішніх органів. Для роботи студентам надано 21 доступ, і доступи постійно оновлюються. Сценарії віртуального пацієнта використовуються як для написання стислої історії хвороби в режимі змішаного навчання, так і у якості самостійної роботи студентами 5 курсів І і ІІ медичних та ІІ міжнародного факультетів. Протягом 2021-2022 навчального року доступ для роботи з віртуальним пацієнтом мали більше 550 вітчизняних та більше 350 іноземних студентів 5 курсу».
 
Ця унікальна технологія є невід’ємною компонентою  навчання  не лише  студентів, лікарів-інтернів, а й численних курсантів, які підвищують професійний рівень на факультеті післядипломної освіти.  Body Interact, який об'єднав у собі фундаментальні аспекти з різних клінічних напрямків, широко застосовують викладачі кафедри акушерства і гінекології ЗДМУ, про це розповідає завідувач, доктор медичних наук, професор Юрій Круть: 
«У поточному навчальному семестрі у Міжкафедральному тренінговому центрі з’явилася програма  Body Interact за напрямом акушерство і гінекологія. Ми її почали використовувати, зокрема, при проведенні курсів тематичного удосконалення  з теми «Невідкладні стани в акушерстві». Курси спрямовані для підвищення кваліфікації лікарів акущерів – гінекологів, а також навчання з цієї спеціальності лікарів – інтернів.  З 10 травня на нашу кафедру  приходять студенти 6 курсу, одне із занять ми також присвятимо розбору клінічного випадку на цій програмі. Йдеться про програму «Прееклампсія і еклампсія у вагітних», - її апробацію ми вже провели на курсах тематичного вдосконалення на ФПО, розглядали цей клінічний випадок з лікарями. Слухачам було цікаво, там представлена ситуація, де в режимі реального часу потребує допомоги вагітна, яка має ускладнення.  Коли курсант виконує правильно дії, на дисплеї з’являються результати кожного вимірювання – артеріального тиску, лабораторних обстежень тощо. Тобто, на екрані монітора розігрується сценарій надання допомоги конкретній хворій. При цьому вона розмовляє, може скаржитися, їй можна ставити запитання і отримати відповідь. Головне у цій програмі є оцінювання знан : лікар призначає пацієнтці обстеження, відповідно – лікування, а програма оцінює, наскільки правильними є його дії. Слухачам і студентам такі заняття до вподоби, вони із задоволенням працюють у режимі віртуального пацієнта. Студенти уже мають досвід з подібними технологіями з терапії, внутрішніх хворобах, педіатрії, тепер здобудуть новий досвід з гінекології. 
 
Таке впровадження Body Interact особливо цінне тепер, під час онлайн навчання на платформі Teams. Коли адаптували цю технологію з курсантами, цікавим виявилось обговорення випадку прееклампсії і еклампсії у вагітних з огляду використання вітчизняних протоколів допомоги пацієнткам, на відміну від запропонованих програмою зарубіжних стандартів. Це істотно допомагає слухачам поповнювати знання. У перспективі  плануємо запровадити  використання такої програми не лише для лікарів, інтернів та шестикурсників, але й для здобувачів освіти четвертого, п’ятого курсів.  Також студенти   можуть користатися програмою й для написання клінічних історій хвороби. Це допоможе їм ефективніше засвоювати практичні навички».  
 
Завідувачка кафедри фтизіатрії і пульмонології ЗДМУ, доктор медичних наук, професор Олена Разнатовська відзначає, що у практикуючих лікарів, які в рамках безперервного професійного удосконалення навчаються на курсах ФПО і працюють з віртуальним пацієнтом, є унікальна можливість використати новітню технологію, щоб в наближеній до реальної ситуації зрозуміти коректність своїх дій стосовно діагностики хворого, проаналізувати алгоритм лікування, зробити висновки на подальший можливий перебіг захворювання. 
 
«На нашій кафедрі віртуального симулятора пацієнта ми використовуємо в процесі тематичного удосконалення лікарів з пульмонології на ФПО, - розповідає Олена Миколаївна. – Курсанти працюють з восьма сценаріями, що передбачають, зокрема, опанування знань з таких проблем, як бронхіальна астма, бронхіальна астма в поєднанні з ковідом, обструктивний бронхіт. Відпрацьовано алгоритм занять: у Міжкафедральному тренінговому центрі мені відкривають доступ до всіх сценаріїв, дистанційно я надаю такий доступ курсантам, кожен з них  виконує завдання всіх сценаріїв почергово,  надсилають відповіді. Усього передбачено циклом 10 занять, з них вісім – робота з віртуальним пацієнтом. Так, минулого семестру двотижневий цикл з пульмонології «Особливості ведення пульмонологічних хворих» успішно пройшли двадцять осіб, серед них працівники кафедр нашого університету, практикуючі лікарі – фтизіатри лікувальних закладів нашого та інших регіонів України. Зараз триває набір курсантів на наступний цикл, який розпочнеться 16 травня». 
 
7.05.2022

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| bg | en | fr | es | hi | ar