Кафедрі акушерства і гінекології ЗДМУ – півстоліття

Кафедрі акушерства і гінекології ЗДМУ – півстоліття

Восени цього року виповнилося п’ятдесят років, відколи в Запорізькому державному медичному університеті було засновано кафедру акушерства і гінекології. Біля її витоків   стояв професор Євген Павлович Гребенніков, неординарна особистість, учитель і наставник кількох поколінь акушерів- гінекологів. З 1984 по 2013 рік кафедру очолював професор Анатолій Жаркіх, з 2013 року завідує професор  Юрій Круть.

Кафедра нині розташовується у облаштованому  за сучасним зразком  приміщенні обласного перинатального центру, що підкреслює її важливе значення у процесі допомоги породіллям з важкими ускладненими пологами.  Клінічними базами також є  клінічний пологовий будинок №9, клінічний пологовий будинок №1, гінекологічне відділення обласної клінічної лікарні, гінекологічне відділення залізничної лікарні, відділення оздоровлення вагітних клінічного санаторію «Великий Луг».

«Якщо простежити шляхи нашого розвитку, - говорить професор Юрій Круть, - то прикметною  рисою діяльності колективу є послідовність у науковій діяльності, яка загалом підпорядкована святій справі  охорони материнства й дитинства. Скажімо, професор Гребенніков на зорі становлення кафедри  вивчав роль мікроелементів в організмі матері і плоду при фізіологічних  і патологічних  станах та особливості їхнього застосування з лікувальною метою, вплив екологічних  факторів на стан матері та дитини. Він втілив у життя ідею першого  в Україні санаторного відділення  для оздоровлення жінок з ускладненнями вагітності.  Пізніше цю справу продовжить професор Жаркіх - 2006 року   Анатолій Васильович став лауреатом Державної премії України за наукову розробку, організацію і впровадження системи санаторно-курортного оздоровлення і лікування вагітних в Україні.

Дуже важливим напрямком  стали  дослідження з проблем  ендокринних розладів в патогенезі  невиношування вагітності у робітниць автомобільної галузі. Науковий пошук працівників кафедри ґрунтувався на особливостях екологічно складного промислового регіону і мав цінну практичну користь  у поліпшенні здоров’я жінок фертильного віку та охороні  материнства й дитинства. Цікавими напрацюваннями науковців кафедри є  вивчення клінічних і біохімічних проявів пізнього токсикозу вагітних у зв'язку з сезонними біоритмами.

Упродовж п’ятнадцяти років поспіль кафедра працювала над питаннями немедикаментозних методів профілактики і лікування фетоплацентарної недостатності при різній акушерсько-гінекологічній та екстрагенітальній патології в умовах великого промислового центру».

Нині, за словами завідувача, працівники кафедри зосередили зусилля на  дослідницькій роботі на тему: «Наукове обгрунтування впливу немедикаментозних та медикаментозних методів лікування вагітних на зниження акушерських та перинатальних ускладнень». Вивчаються також передумови та причини передчасних пологів, питання прееклампсії та екстрагенітальної патології вагітних.
Упродовж  50  років співробітниками кафедри виконано 20 планових наукових робіт, присвячених проблемам фізіології і патології вагітності, опубліковано понад дві тисячі наукових статей в журналах і збірках, видано шість збірок наукових робіт.

Колектив  мобільний, досвід вчених старшого покоління  поєднується з пошуком молодих науковців.
На кафедрі захищені 4 докторські та 43 кандидатські дисертації. За роки діяльності 80 лікарів пройшли підготовку в клінічній ординатурі з  акушерства і гінекології, з них 19 іноземних громадян. З 1993 року на кафедрі відкрита магістратура, захищено 17 магістерських дисертацій. Щороку  навчається 3-4 аспіранти, 2 магістри, 3 клінічних ординатори.

Усі роки діяльності кафедри позначені  передусім організацією якісного навчання студентів. Поряд зі студентами медичних факультетів, основи акушерства на кафедрі опановують  майбутні педіатри, стоматологи, третьокурсники з фаху «Лабораторна діагностика», а також іноземні студенти. У процесі  навчання широко використовуються інноваційні технології, зокрема онлайн- курси.

Під патронатом кафедри організовано акушерсько-гінекологічну службу невідкладної медичної допомоги області (санітарна авіація), співробітники  чергують в клініках, курують  15 міст і   районів, виїжджаючи туди для консультацій. Вони оглядають близько 7500 пацієнтів в лікарняних закладах,  виконують понад тисячу оперативних втручань. Майже 90 відсотків співробітників кафедри мають вищу кваліфікаційну лікарську категорію.   


 

31.10.2017

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| en | fr | es | hi | ar