Готуємось до Вченої ради. Лабораторна діагностика - креативний розвиток

Готуємось до Вченої ради. Лабораторна діагностика - креативний розвиток

Розвиток та перспективи доказової та персоналізованої медицини на сучасному етапі неможливо уявити без піднесення на гідний рівень лабораторної діагностики. Вона, як потужне крило, утримує саму медичну галузь і дозволяє оцінювати як практичний, так освітній й науковий ступінь і лікувальної установи, й закладу  вищої медичної освіти.

У Запорізькому державному медичному університеті цей напрям представляє нерозривна тріада: кафедра клінічної лабораторної діагностики,  розташована на території ННМЦ «Університетська клініка», де працює клініко-діагностична лабораторія -  клінічна база кафедри.

Варто зазначити, що наша клініко-діагностична лабораторія відповідає всім сучасним стандартам, за якими оцінюються такі лабораторії. У  капітально  відремонтованому приміщенні передбачені всі вигоди для комфортної роботи: створено систему вентилювання, кондиціювання, освітлення.  Лабораторія повністю автоматизована, прилади, які працюють там, є сучасними зразками систем для лабораторного аналізу відомих світових брендів.  Це стосується проведення всіх загальноклінічних,  гематологічних досліджень, імуноферментних, біохімічних, імунохемілюмінесцентних. Гордістю лабораторії є повністю автоматизований аналізатор сечі, який виконує в автоматичному режимі  як біохімічні виміри, так і мікроскопію осаду. Це єдиний прилад, який дозволяє стандартизувати всі дослідження, а також є можливість після опрацювання  результатів,  зберегти всі зображення мікроскопії , - як для використання в  клінічній практиці, так і для наукових досліджень.

Такий потужний перелік автоматизованих систем дозволяє нам проводити найсучасніші види лабораторних досліджень – від клінічних, біохімічних до  високотехнологічних - в галузі гормонів, метаболітів, різноманітних біохімічних маркерів захворювань  систем та органів.  В лабораторії є численна кількість маркерів, які фахівці застосовують  для діагностики певних захворювань, а також  і для скринінгу ефективності процесу лікування: як організм хворого реагує на лікування, наскільки адекватно підібрана фармакотерапія.

Останні три роки  позначені відповідальною працею над створенням Тренінгового центру з підготовки студентів з лабораторної  медицини, передусім таким є наш суперсучасний  лабораторний комплекс.   Університет вкладає потужні кошти в його оснащення. Лише останнім часом закуплено гематологічний автоматичний аналізатор Abacus 5 (Diatron, Угорщина),  біохімічний автоматичний аналізаторAccent 200 (Cormay, Польща), автоматичний аналізатор сечі LAURA XL (Erba Mannheim, Чехія). Придбано нові сучасні центрифуги для якісного проведення преаналітичного етапу досліджень.

Потужним досягненням університету є те, що саме наші студенти мають змогу набути практичні  навички на найсучаснішому лабораторному обладнанні. Здобувачі вищої освіти напряму «Технології медичної діагностики та лікування», лікарі-інтерни та майбутні лікарі-лаборанти стовідсотково володіють  широким спектром можливостей проводити дослідження в наших лабораторіях,  опанувати навички на конкретному приладі, під контролем лікаря–лаборанта чи співробітників – асистентів та доцентів кафедри. Це дозволяє  стандартизувати підготовку фахівців високого професійного рівня.

Лабораторія повністю автоматизована, тут забезпечено контроль якості, дотримання санітарних  вимог, тому наші випускники, які щороку складають підсумкову Атестацію, мають можливість практикувати в умовах найкращих лабораторних стандартів. Аналізатори найновішого покоління дають результати  за лічені хвилини. А от увімкнути його, відкалібрувати, вибрати показники, працюючи з відповідною комп’ютерною програмою, і «прочитати» отриманий результат має уміти лікар–лаборант сучасного покоління. Цьому навчаються юнаки та дівчата, демонструючи у підсумку знання високого гатунку.  І тут ЗДМУ є кращим зразком в Україні!

Крім навчання майбутніх лікарів–лаборантів, на нашій кафедрі та в клініко–діагностичній лабораторії проходять підготовку слухачі курсів тематичного удосконалення факультету  післядипломної освіти ЗДМУ. Ми працюємо з цим контингентом спільно, і,  завдяки можливості проведення на нашій базі  практично всіх видів лабораторних досліджень, наш університет готує фахівців за всіма напрямами лабораторної медицини, і такі знання завжди затребувані і в післядипломній освіті.

Прикладом іще  одного напряму спільної  діяльності нашої кафедри та ряду інших  кафедр ЗДМУ з клініко–діагностичною  лабораторією є участь в науково- дослідницьких роботах.   На базі кафедри виконуються міжкафедральні науково-дослідні роботи, а також лабораторні частини дисертаційних досліджень PhD-робіт співробітників та аспірантів з інших кафедр університету. Така діяльність є вельми результативною. Виконують  дисертаційні роботи за всіма напрямами  на здобуття ступеня доктора філософії аспіранти кафедри клінічної лабораторної діагностики,  асистент Юлія Нікітченко, Крістіна Бурлака, Дмитро Работа.   Дисертанти різних кафедр виконують як імуноферментні, так й імунохемілюмінесцентні, а також мікроскопічні види досліджень. Наш науковий майданчик є  потужним центром для клінічної, наукової та навчальної  роботи за всіма напрямками лабораторної медицини.  Важливість цього напрямку в сучасних умовах важко переоцінити, оскільки без якісного лабораторного дослідження робота лікаря–клініциста втрачає якісний сенс. 

Триває плідна співпраця  з кафедрою сімейної медицини, терапії, кардіології і неврології факультету післядипломної освіти. Вирізняються високим рівнем дисертаційні дослідження,   виконані під керівництвом професора Михайла Колесника,  зокрема, такою була праця на здобуття ступеня доктора філософії аспірантки Марини  Соколової.  Під керівництвом професора Віталія Кривенка захистила своє дослідження аспірантка Оксана Світлицька. Здобувачами здійснено величезний  обсяг роботи, зокрема, із використання біологічних маркерів в умовах лабораторії.

Цікавим напрямом  також є інтенсивна  співпраця зі стоматологами.  У нас дуже багато точок зіткнення. Спільно досліджуємо маркери деструкції  кісткової тканини, її метаболізму, атрофії кісткової тканини, інших  патологій. У нашій лабораторії була адаптована і розроблена методика пробопідготовки ротової  рідини до досліджень. Спільно з кафедрою терапевтичної, ортопедичної та дитячої стоматології під керівництвом професора Олександра  Возного проводимо лабораторний супровід  PhD – досліджень. Таким чином триває  підготовка PhD- аспірантів: асистента  Віктора Романюка, Олександра Сидоренка, Анни Лукаш  та інших.

У лабораторії проводяться дослідження специфічних  молекул, характерних для захворювань ряду систем і органів, так званих біологічних маркерів, - така робота позначена співпрацею з кафедрами акушерства і гінекології, урології, кафедрами терапевтичного спрямування.

Особливий пласт досліджень  відкрився перед співробітниками лабораторії в умовах пандемії коронавірусної хвороби. Виконується велика кількість аналізів на виявлення  антитіл до SARS-CoV-2  у студентів та співробітників університету,  цитотестів на антиген. Лабораторна діагностика є потужним сегментом  процесу профілактичних оглядів співробітників і студентів.

Оригінальним дослідженням, пов’язаним з Covid -19, стала  виконана нещодавно  в Університетській клініці робота з вивчення нових ендетеліотропних засобів в постковідному синдромі. Обумовлена така тема наукового пошуку тим, що при постковідному синдромі у пацієнтів можуть спостерігатися  процеси, пов’язані з розладом функцій центральної нервової системи, серцево – судинної, згортанням крові тощо. Завдання перед вченими -  розробка нових засобів, які б ефективно перешкоджали розвитку ендотеліальної дисфункції, їх ефективне й правильне використання. Такі дослідження проводилися на базі Університетської клініки  в умовах пандемії головним чином науковцями кафедри сімейної медицини, терапії, кардіології і неврології факультету післядипломної освіти та кафедри клінічної лабораторної діагностики,  а весь обсяг потужної лабораторної роботи виконувала наша клініко–діагностична лабораторія.

Можемо констатувати, що успішно реалізуються всі напрями наукової, практичної та освітньої діяльності.  У перспективі – обширна робота з впровадження нових маркерів, у тому числі, молекулярно-генетичних при різних захворюваннях. Особливістю  наших структурних підрозділів продовжує залишатися досягнення  унікального поєднання практичної і наукової складової  досліджень, - виконані дисертантами, вони одразу впроваджуються в роботу лабораторії, що підкреслює результативність пошуку для практичної медицини. І слугує ефективності підготовки молодих спеціалістів.

Сергій Павлов, професор, доктор біологічних наук, завідувач кафедри клінічної лабораторної діагностики ЗДМУ, Гарант освітньої програми «Технології медичної діагностики та лікування»

17.11.2021

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| en | fr | es | hi | ar