Українською
English
Français
Español
हिन्दी
اللغة العربية
Найвищий бал ЗДМУ за дистанційне навчання!

Найвищий бал ЗДМУ за дистанційне навчання!

Під знаком високої якості та ефективності навчального процесу у форматах дистанційної, відтак –  змішаної форми навчання з повною візуалізацією у синхронному онлайн режимі та використанням ресурсу MS Teams, пройшов 2020 рік у Запорізькому державному медичному університеті. Пандемія коронавірусної інфекції змусила на марші перебудовувати формат навчального процесу. Якщо для більшості закладів вищої освіти країни цей процес виявився проблемним і болісним, то ЗДМУ рекомендації Міністерства освіти и науки України (лист від 11.03.2020 року № 1 / 9-154) зустрів спокійно.

Наказом ректора № 124 від 10.03.2020 “Про зміни до графіку освітнього процесу” всі кафедри  в найкоротші терміни уже на початку березня перейшли з очного навчання на дистанційне. Шоком це не стало, адже  навчання роботи з платформою Microsoft Office 365 проводилося, починаючи з 2016 року, і більшість викладачів та студентів набули необхідних навичок, зареєструвалися  та пройшли відповідні курси з використання інструментів цієї платформи. Таким чином, перехід до повної дистанційної освіти пройшов досить органічно, легко та зайняв мінімальний час для адаптації.

На початку шляху кафедра медичної і фармацевтичної інформатики та новітніх технологій під керівництвом професора Олексія Рижова організувала онлайн вебінар, у якому взяли участь усі кафедри ЗДМУ. Для проведення відеолекцій було обрано MS Teams, оскільки для студентів це був найпростіший і найзрозуміліший формат підключення. Була відпрацьована система  зв’язку з усіма студентами: кожен отримував запрошення до лекції на визначений день і час одразу трьома каналами – в особистий кабінет, на електронну пошту і у календарі. Розклад лекцій оновлювався щодня, активні посилання на підключення спрощували для студентів процес приєднання.

Вебінари і консультації стали звичною складовою процесу. Усім загалом вчилися, вчили і отримували досвід. Основне завдання, що стояло перед "Центром дистанційної освіти та телемедицини" упродовж року -  сприяти підвищенню стійкості і стабільності  системи освіти ЗДМУ. Зокрема, і щодо використання нових, більш ефективних і гнучких систем, орієнтованих як на матеріальні можливості  студентів, так і освоєння новаторських методів та технологій навчання, максимально адаптованих до потенційних криз.

У підсумку - комп'ютерні технологічні та інформаційні ресурси об'єднані в єдиний інформаційно-освітній комплекс ЗДМУ. На платформі Microsoft Office 365 зареєстровані 12078 студентів, інтернів і слухачів факультету післядипломної освіти та весь викладацький склад закладу вищої освіти.

Під час карантину всі викладачі і допоміжний персонал кафедри медичної і фармацевтичної інформатики на чолі з професором Олексієм Рижовим здійснювали технічну та методичну підтримку (модерацію) кафедр університету в роботі з новим типом робочого простору MS Teams. Потужну роботу проведено щодо підготовки модераторів. Загалом в університеті наказом ректора призначено понад 200 модераторів різних категорій. Завдяки цьому весь навчальний процес (лекції і практичні заняття) в університеті проходив і триває зараз згідно з навчальним планом. Наприклад, під час нинішньої зимової сесії, яка також триває у віддаленому режимі, модератори працюють за трьома категоріями: від деканату, від кафедри  медичної та фармацевтичної інформатики і новітніх технологій, а також від кафедр, які безпосередньо беруть участь в сесії. Апробована практика діє безвідмовно.

Справжнім випробуванням для всього університету стала підсумкова атестація випускників, яку, згідно з наказом ректора ЗДМУ  №187 від 14.05.2020 р., в 2019-2020 навчальному році з 20 травня по 9 червня  у новому незвичному досі  онлайн- форматі складали студенти різних спеціальностей. Технічний супровід такого відповідального дистанційного заходу забезпечували співробітники кафедри МФІ  та ЦДОТ.

Заздалегідь був спланований  детальний алгоритм проведення онлайн  атестації із використанням інструментів Office 365: Teams, Forms та Assignments. Перед колективом постала складна задача – організувати в цьому алгоритмі проходження атестації в режимі онлайн. Для успішного опанування нових програмних засобів попередньо було проведене навчання модераторів випускаючих кафедр, а також тестові випробування атестації онлайн, які пройшли успішно. У процесі атестації була розроблена й програмна реалізація автоматизованої генерації протоколів оцінок,  впровадження якої дозволило істотно скоротити час роботи екзаменаційної комісії.

Атестаційний марафон відбувся успішно, позитивною ознакою заходу стала висока комп’ютерна обізнаність випускників, -  вони, окрім високої якості знань, продемонстрували гарні навички практичної роботи з інструментами Office 365, довели і стали прикладом для усіх, що в ЗДМУ вміють працювати і складати іспити дистанційно.

 Наразі в університеті склалась унікальна ситуація, коли всі навчальні дисципліни мають відображення в електронному контенті. На базі ЦДОТ кафедри мають можливість підготувати та провести запис відеолекцій, які після обробки додаються до контенту STREAM, разом з тими лекціями які були записані онлайн в MS TEAMS. Проведення цієї роботи розширює можливість запровадити онлайн-курси і для студентів очної та заочної форми навчання. Також, робота студента в інформаційно-освітньому середовищі дозволить здійснювати протоколювання його навчальної активності.

В університеті триває створення та формування бази для організації онлайн-курсів на інтернет платформі онлайн-курсів Open Edx (понад 650 курсів організовано на грудень 2020р.) за вибором, самостійної роботи студентів, а також підготовки та проведення іспиту "КРОК".

Опанування новітніми методиками дистанційного навчання спонукає викладацький склад до неухильного поповнення знань та опанування комп’ютерними технологіями. У лютому-червні минулого року викладачі активно навчалися на  курсах тематичного удосконалення  "Організація дистанційного навчання на платформі edX. Розробка та супровід онлайн курсів". По завершенні сертифікат отримав 71 викладач університету.

У травні-червні минулого року 450 викладачів університету пройшли курси компанії Microsoft і отримали навички роботи з багатофункціональною платформою MS Teams,  отримавши  відповідний сертифікат.

Активно дистанційна форма навчання використовується і на факультеті післядипломної освіти для підготовки інтернів та слухачів.

Прикладом є кафедра дитячих хвороб ФПО, де дистанційні технології інтенсивно застосовують  спільно з ЦДОТ ЗДМУ. Торік на цій кафедрі  проведено 14 очно-дистанційних циклів, в рамках яких було прочитано близько 170 лекцій. Проведено п’ять клінічних онлайн вебінарів, чотири відео-консультації, дві конференції інтернів з відеотрансляцією, заняття лікарів-інтернів спеціальностей «педіатрія», «дитяча хірургія», «дитяча анестезілогія», «неонатологія». У широкій онлайн аудиторії розглядалися такі актуальні проблеми, як сучасна антибактеріальна терапія в педіатрії, внутрішньоутробні та набуті нозокомінальні інфекції новонароджених, проблеми передчасно народжених дітей, спадкові хвороби  та багато інших.

Велику популярність здобули конференції інтернів з відеотрансляцією: Всеукраїнська НПК «Соціально-етичні та деонтологічні проблеми сучасної медицини»,  Всеукраїнська НПК «Сучасна тактика надання медичної допомоги при критичних станах», а також заняття лікарів інтернів спеціальностей «педіатрія», «дитяча хірургія», «дитяча анестезіологія», «неонатологія» - протягом 25 днів в окремих групах Teams.

Уже п’ятий рік поспіль на кафедрі акушерства, гінекології та репродуктивної медицини ФПО діє медіацентр. І про це знає медична спільнота як Запорізької, так й багатьох інших областей України. Активізував свою діяльність центр упродовж  поточного навчального  року. Співробітниками кафедри акушерства, гінекології та репродуктивної медицини ФПО із центру транслювали  три міждисциплінарних онлайн-конференції для персоналу лікувальних закладів Запорізької області  на тему «Актуальні питання репродуктивної гінекології», чотири курси тематичного удосконалення «Медична генетика та лабораторна діагностика генетичних захворювань» та одну Всеукраїнську науково-практичну  конференцію з міжнародною участю на тему: «Медико-соціальні та ефективні шляхи їх подолання в умовах реформування медичної галузі України, правові проблеми репродуктивної медицини». Щотижня співробітники  кафедри акушерства, гінекології та репродуктивної медицини ФПО в онлайн режимі проводять консультації зі спеціалістами  районів області з питань безплідного шлюбу та планування сім’ї.

Успішно зарекомендував себе кабінет телемедицини на базі "Університетської клініки". Упродовж року  для лікарів стаціонару і поліклініки проведено вісім  вебінарів на вельми актуальні теми: «Принципи результатів вимірювання кісткової щільності. Клінічні випадки», «Сімейна гіперхолестеринемія», «Алергія до вакцин: факти та докази», «Фізична активність у пацієнтів з цукровим діабетом 1 типу», «Пацієнт з фібриляцією передсердь після інфаркту міокарда», «Сучасний підхід до ерадикації Helicobacter pylori у пацієнтів з нестероїдними гастропатіями» та інші злободенні проблеми медицини.

Особливістю роботи Центру Дистанційної Освіти у 2020 році  стало проведення регулярних освітніх заходів в умовах карантину COVID-19 на базі технологій відеоконференцзв'язку. Таких  проведено понад 50. Серед найбільш яскравих, з участю вчених Києва, інших регіонів України, -  Всеукраїнський науково-практичний стіл «Медична практика, освіта та наука; правові проблеми взаємодії в умовах трансформації охорони здоров'я», I Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціально етичні та деонтологічні проблеми сучасної медицини», численні засідання  Центральної методичної Ради ЗДМУ, Вченої ради, дні відкритих дверей та багато інших заходів.

Наказом ректора №449 «Про завершення семестру та проведення контролю академічної успішності за осінній семестр 2020-2021 навчального року» співробітники кафедри МФІНТ та ЦДОТ залучені до підготовки та проведення дистанційних онлайн іспитів, зокрема, підготовки аудиторій, створення команд, моніторингу проведення зазначених заходів відповідно до розкладу.

З переходом ЗДМУ на змішану форму навчання з повною візуалізацією у синхронному онлайн режимі та використанням ресурсу MS Teams, заходи моніторингу та супроводу навчальної діяльності – як компонент системи якості, отримали нові інструменти та розширили можливості груп контролю. Щоденний контроль навчальної діяльності здійснюється навчальним відділом, деканатами, кафедрою медичної та фармацевтичної інформатики і новітніх технологій. Отримані статистичні дані наприкінці кожного тижня узагальнюються навчальним і методичним відділом та надаються на опрацювання та висвітлення на засіданнях ректорату. Також на базі ЦДОТ практикується  щоденна онлайн допомога студентам і викладачам із налаштування роботи з платформами MS Office365 та EDX.

Згідно з оновленим положенням про дистанційну освіту, медичний  університет у 2020–2021рр. продовжує впроваджувати дистанційне навчання на довузівському, додипломному та післядипломному рівнях. Звичайно, під час спілкування зі студентами, викладачі поділяють їхню думку про те, що усім хочеться вже зустрічатися в аудиторіях наживо, і такий час безумовно настане. Проте, ми стали із прожитим роком значно сильнішими і мудрішими, «дистанційка» влаштувала усім нелегке випробування, і ЗДМУ склав його найвищим балом!

11.01.2021

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| en | fr | es | hi | ar
Created by DIAMIR