Українською
English
Français
Español
हिन्दी
اللغة العربية
Першокурсники вивчають державну мову, історію та філософію

Першокурсники вивчають державну мову, історію та філософію

У Запорізькому державному медичному університеті триває місячник української писемності і мови. Кафедри гуманітарного спрямування об’єднують зусилля, щоб студентство  з першого курсу наполегливо  вивчало  і повсякчас послуговувалося українською, бо  без неї не обійтися  у житті та майбутній професійній діяльності. Упродовж двох тижнів  студентська спільнота разом з викладацьким складом ЗДМУ провели ряд цікавих креативних заходів на відзначення  української писемності та мови. Наказом ректора пошанування її триває у виші не один день -  9 листопада, а завжди.

«Першокурсники різних спеціальностей у рамках мовних днів традиційно написали ректорський диктант, - розповіла завідувачка кафедри культурології і українознавства, доктор філологічних наук, професор Ольга Турган. – Так, перший потік медичного факультету писав диктант на тему «Просвітитель і меценат» про Івана Мазепу. У тексті використано  матеріал, пов’язаний з історією, культурою України, він згодиться студентам, коли будемо вивчати добу українського  бароко, неодмінно зосередившись на постаті видатного гетьмана.

Студентам спеціальності «Технології парфумерно–косметичних засобів» диктувала текст «Велич мудрості» про Ярослава Мудрого. Звучала тема культури Київської Русі, зв’язків родини Ярослава Мудрого із сім’ями європейських родин. Тексти добираємо  таким чином, щоб вони не траплялися в інтернетному просторі.

Доценти кафедри Оксана Сидоренко і Світлана Козиряцька  запропонували    студентам спеціальностей «Фізична терапія, ерготерапія» та «Стоматологія»  текст «Готуючись до виступу». Оскільки  ми ставимо завдання   студентам готувати на практичні заняття усні виступи,  доречними для них є і  поради, яким чином  це краще робити, такі настанови містить цей текст. Він   згодиться їм і в  майбутньому, як складатимуть іспит з усним компонентом.
Результати диктанту будуть ретельно вивчені, ми проаналізуємо ступінь опанування мовою наших студентів, порівняємо з тими балами, які вони отримали  на ЗНО.

Кафедра культурології і українознавства також пропонує  нинішнім першокурсникам ознайомитись в електронному варіанті  з  презентаціями мовознавчо-лінгвістичного характеру, які готували їхні ровесники торік. А ще викладачі подають уривки з висловлювань класиків, видатних людей про рідне слово, які студенти до практичних вивчають напам’ять.

Цікаве завдання від професора Ольги Дмитрівни Турган отримала студентка   спеціальності «стоматологія» Надія Яворська. Дівчина має взяти участь у науковій конференції, присвяченій постаті Анатолія Радзіховського. Студенти відкриють для себе постать  відомого хірурга, вченого, педагога та митця, доктора медичних наук, професора кафедри загальної та невідкладної хірургії НМАПО імені П. Л. Шупика. Так, поєднуючи знання української мови, історії, культури й медицини, розвиваються першокурсники університету на кафедрі культурології та українознавства.

Цікаві заходи з виховання у молоді пошани й любові до рідної мови   організовує і  кафедра суспільних дисциплін ЗДМУ.  «Послуговуватись українською, поширювати її в освітньо-виховному процесі, поглиблювати просвітницьку діяльність щодо національно-культурних традицій українського народу, брати участь у формуванні  цілісного національного інформаційно-культурного простору  – серед пріоритетів діяльності нашої кафедри», - зазначає завідувачка кафедри суспільних дисциплін, доктор філософських наук, професор Ірина Утюж.

Викладачі кафедри разом зі студентами перших курсів медичних та I фармацевтичного факультетів провели  засідання історико-філософського круглого столу – «Українська мова – дім буття українського народу». Спілкувалися  в онлайн форматі на платформі Teams.

Зі  словом про роль державної мови в житті кожного громадянина до молодої генерації, надії майбутньої України,  звернулися завідувачка кафедри, професор Ірина Геннадіївна Утюж, професор Віталій Андрійович Жадько та доцент Наталя Валеріївна Спиця.

Цікавими дослідженнями поділилися із учасниками  історико-філософського круглого столу студенти перших курсів, які вже встигли попрацювати над мовною проблематикою у площині історії, філософії. Наприклад, студентка I фармацевтичного факультету спеціальності «Технології парфумерно-косметичних засобів» Дарія Валько виступила з науковою розвідкою «Українська мова – як суспільне явище». Михайло Мезенцев, студент I  фармацевтичного факультету спеціальності «Фармація», окреслив «Проблеми виникнення писемності східних слов’ян до прийняття християнства». Ґрунтовно підготувався до виступу і студент I медичного факультету спеціальності «Медицина» Василь Заміхановський, який  представив наукову роботу «Роль Нестора Літописця у формуванні слов’янської писемності та державності». Антон Лисак, який опановує на третьому медичному факультеті  спеціальність «Фізична терапія, ерготерапія», проаналізував «Історичні етапи розвитку української мови у історико-філософському контексті». «Перша українська книга: виникнення та розвиток друкарства в Україні» - презентацію  під такою назвою  підготував студент I фармацевтичного факультету спеціальності «Фармація» Євген Черняк. Проблему формування та захисту інформаційного простору в Україні проаналізувала  студентка І фармацевтичного факультету спеціальності «Технології парфумерно-косметичних засобів» Валерія Андріянова.

Учасники історико-філософського круглого столу обмінялись думками щодо значення мови як інтелектуальної основи розбудови суспільства, підкреслювали  її роль у розвитку національної свідомості, важливість вивчення української історії та культури.

 

19.11.2020

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| en | fr | es | hi | ar
Created by DIAMIR