Українською
English
Français
Español
हिन्दी
اللغة العربية
Оживає дослідне поле лікарських рослин

Оживає дослідне поле лікарських рослин

Університет спостерігає і радіє: оживає, наповнюється рослинами колекційна ділянка лікарських рослин на відкритому ґрунт.  Тривають роботи з наповнення посадковим матеріалом дивовижних «сот», заповнених якісним ґрунтом з осені.  Отже, весна, всупереч карантинним пристрастям,  як і планувалося, тут відбулася! Здійснилася мрія, передусім,  кафедри фармакогнозії, фармакології та ботаніки ЗДМУ.

На думку завідувача кафедри, доктора біологічних наук, доцента Сергія Тржецинського, дослідне  колекційне поле є настійною потребою,  адже  студенти, майбутні провізори, мають навіч бачити, як зростає лікарська сировина,  доторкнутися до кожного стебельця. Лише так наживо, а не на картинках чи гербарії, вони краще вивчать, запам’ятають кожен вид.

Восени, у заплановані терміни, було споруджено двоярусну терасу, розподілену на сегменти – грядки зі зручною системою поливу. На час цих робіт рослини «квартирували» на іншій території, увесь фонд з колекції, що налічує понад 150 видів,  ретельно збережений, його  дбайливо, з любов’ю збирають і примножують співробітники кафедри, зокрема, старший  викладач Інна Шевченко. Щодня  вдосвіта вона приходить на поле, щоб до полуденного сонця справитися з роботою, пересадити рослини на постійне місце.

«Чекали весни, щоб розпочати впорядкування поля, - розповідає Інна Миколаївна. – Нарешті маємо змогу працювати на дослідній ділянці і завдячуємо  ректорату університету, деканату фармацевтичного факультету, що усіляко сприяли її створенню. Під час  занять та навчальної практики з фармакогнозії студенти  мають змогу ознайомитися з дикорослими і культивованими лікарськими рослинами, основами вирощування та догляду за ними. Викладачі кафедри детально навчають студентів основним прийомам і методам  вирощування, збирання, первинної обробки, сушіння лікарської рослинної сировини, яка може бути використана безпосередньо для виготовлення лікарських препаратів. Для майбутніх провізорів це чудова нагода за зовнішніми ознаками вирізнити лікарську сировину, діагностувати її, ідентифікувати, запам’ятати, щоб чітко розуміти, де саме вона, а де домішки. Тепер практикуватимемо заняття на цьому чудовому полі.

Наші наміри істотно порушив карантин, адже тут ми планували працювати зі студентами, які вивчають фармакогнозію.  Але студенти навчаються віддалено, тому вони прийдуть сюди вже згодом».

А тим часом кожна рослинка в умілих руках Інни Миколаївни  знаходить своє місце. Про них викладач може розповідати, як про живі істоти. За її словами, направду, університетська колекція безцінна.  На дослідній ділянці  культивуються всі лікарські рослини, які  входять в навчальну програму  з фармакогнозії.  Вони розподілені по групах біологічно-активних речовин. Така класифікація розширює можливості студентам щодо поглибленого вивчення, ідентифікації та наочного відтворення рослинного світу під час опанування  теоретичним матеріалом. 

Лікарські рослини дивують різноманіттям. Тут ростуть «живі вітаміни»: шипшина, обліпиха, кропива, нагідки, горобина, калина. Рослини, що  використовуються при  захворюванні верхніх дихальних щляхів: алтея, мати-й-мачуха, подорожник, солодка, чебрець. Радують своєю красою та чарівним ароматом лікарські рослини, які містять ефірні олії — ромашка, валеріана, шавлія, лепеха, деревій, полин. Розкинула свої колосовидні суцвіття середземноморська красуня-лаванда, вона не лише є символом кохання, а й чудовим джерелом здоров’я. Своїм приємним ароматом та свіжою  прохолодою радують різновиди м’яти: лимонна (меліса), перцева, марокканська, яблучна, кучерява, водяна, лісова.  Культивуються рослини, що містять кардіоглікозиди: наперстянка, морозник, конвалія, адоніс. Є рослини, що мають в своєму складі алкалоїди: дурман, красавка, аконіт, дельфіній, лобелія, катарантус. Уже знайшли своє місце  на  ділянці й рослини,  адаптовані до наших умов - це мучниця, брусниця, журавлина та чорниця, що  містять фенологлікозиди та застосовуються в урологічній практиці. Знайдуть «рослинний привіт» своєї батьківщини й наші іноземні студенти, впізнавши на полі артишок, гвоздику, шавлію, материнку, розмарин, чебер, розу чайну, мигдаль, оливу та гінкго.

Дослідна ділянка університету поволі набиратиметься сили – від природи й дбайливих рук, і прислужиться багатьом прийдешнім поколінням студентів.

 

15.05.2020

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| en | fr | es | hi | ar
Created by DIAMIR