Українською
English
Français
Español
हिन्दी
اللغة العربية
«За свою Україну у вічність пішли…»

«За свою Україну у вічність пішли…»

Сьогодні Україна у жалобі низько схиляє голову перед пам’яттю героїв Крут, - юних студентів, гімназистів, які 29 січня 1918 року полягли за її свободу і незалежність. Трагічна  сторінка історії України розгорнулася в час, коли уряд УНР, опинившись без війська, кинув на протистояння з російською армією, що йшла на Київ, кілька сотень фактично не озброєної молоді. Майже всі вони загинули. Це був юний цвіт нації, що на віки є прикладом незламності й волі, любові до вітчизни. Вони кохали, любили життя, але над усе – Україну.

Вшановувати пам’ять Героїв Крут в Україні на державному рівні почали тільки в 2004 році. У 2006 році біля залізничної станції “Крути” було зведено меморіал пам’яті героям, а в 2012 році на Аскольдовій могилі встановили пам’ятний хрест Героям Крут.

Бій під Крутами Український інститут національної пам’яті порівнює з обороною Донецького аеропорту, а юнаків, що віддали свої життя за свободу молодої України, називає першими “кіборгами”.

У науковій бібліотеці ЗДМУ влаштовано книжкову виставку з нагоди цієї вікопомної події під назвою «За свою Україну у вічність пішли..." Тут представлено видання різних років, що розповідають про героїку подій більш як столітньої давнини, що відбувалися на терені України. Роман «Крути 1918» Костянтина Тур-Коновалова  містить реальні й художні образи молодих героїв, розповіді про мужність, кохання, жагу до свободи покоління, яке було схоже на нинішніх юнаків і дівчат, й водночас вирізнялося надзвичайним патріотизмом і цілеспрямованістю.

Цікавою збіркою у пам’ять героїв  є видання «Крути", що побачило світ 2008 року у видавництві «Смолоскип» за редакцією Осипа та Надії Зінкевичів. Її не завадило б прочитати кожній молодій людині, щоб достеменно прослідкувати шлях України до незалежності на долях і образах її захисників. Тут багато документалістики, історичної правди про ті часи. Щемним є розділ «На Аскольдовій могилі поховали їх».

Євген Маланюк, український публіцист, історик, у есеї «Світять, як зорі, могили святі», вміщеній у цій збірці, пише: «На мою  скромну думку, молодь двадцятих років  була щасливішою від молоді сучасної. Бо та молодь тоді мала справу з виразною і неприхованою ментальністю двох поколінь. Тоді слово «так» означало тільки так, а «ні» - тільки ні. «Ніби так, ніби ні» тоді  не існувало… Ваша смерть, незабутні дорогі герої, не загинула марно! Вона живе і житиме довіку вільна самостійна Україна! Воістину герої Крут будуть в сучасному й майбутньому тим великим прикладом, який ставитиметься українському юнакові за плугом, за станком, у школі й у війську: бути здібним до всежертви без решти!...Українська молодь має безприкладний дороговказ з першого спротиву військово–більшовицьким загарбникам, до сьогодні стоячи у проводі активного спротиву й боротьби з найжорстокішим агресором у світі: більшовицькою Москвою».
Це надруковано за кордоном 1958 року, але переконуємось: актуально й донині. Тому живімо й пам’ятаймо!

 

29.01.2020

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| en | fr | es | hi | ar
Created by DIAMIR