З Варшави з новим досвідом

З Варшави з новим досвідом

У складі  групи  науковців,  викладачів вищих медичних закладів України у медичному стажуванні «Менеджмент охорони здоров’я» у столиці Польщі Варшаві взяли участь співробітники Запорізького державного медичного університету – декан факультету післядипломної освіти професор Юрій Рябоконь та його заступник, доцент Олексій Бігдан. Проект організовано спільно з Факультетом Публічного здоров’я університету EST у Варшаві та Фондом ADD. Партнерами його виступили  державні та приватні клініки і лікарні та дослідницькі центри у Варшаві. Стажування передбачало ознайомлення з медициною європейського зразка, здобуття практичних навичок і  досвіду.

Детальніше враженнями ділиться Професор Юрій Рябоконь:

« Перебування у самому осерді польської медицини, столичного її зразка, допомогло відчути і побачити її зблизька. Польські колеги нічого від нас  не приховували, були відкритими і люб’язними, прагнули показати якомога більше і ґрунтовно пояснювали, як працює галузь.

Реалії такі, що зараз Польща переживає своєрідну кадрову кризу,брак медичних працівників. У них, в порівнянні з Євросоюзом, 2,3 лікарів на тисячу населення, тоді як загалом в Європі в середньому співвідношення  3,5 – 3,7. Відтак гостро стоїть проблема залучення кваліфікованих спеціалістів, зокрема, з України.  Просвітницька поїздка мала на меті показати переваги польської мережі охорони здоров’я.  Наразі там працюють понад 1200 іноземних медиків, з них понад 300 – з України, дуже великий відсоток – стоматологи. Нам же, викладачам, які так трепетно ставляться до навчання молоді, віддають студентам знання і душу, звичайно хочеться, щоб наші випускники працювали на благо нашої держави і тут реалізували свої можливості. Тому досвід запозичуємо з інтересом ще й  тому, щоб побудувати європейську модель в Україні і щоб колись вчитися приїздили і до нас. Адже освіту наші випускники отримують справді європейського зразка.

Отже, програма була дуже насиченою. Ми прослухали ряд лекцій, після теорії побували в крупних медичних закладах і центрах.

Передусім нас ознайомили на прикладі варшавського медичного центру з аспектами управління закладом охорони здоров’я за європейськими стандартами. У Суспільній Академії Наук, це заклад на кшталт університету, нам презентували освітню програму з підготовки  медсестер, зокрема, з напряму косметології, фізичної реабілітації. Варто  зазначити, що левова частка в  підготовці медичних кадрів у Польщі спрямована на здобуття практичних знань. Відсотків десять часу з усього процесу підготовки відведено на роботу в симуляційних центрах, із стандартизованими пацієнтами, у клініках тощо. Польський студент дуже рано зустрічається з хворими і до завершення навчання вже має необхідні навички і ґрунтовно застосовує їх в роботі.

Цікавими були відвідини Центру Медичних Симуляцій Університету імені Лазарського, зустріч з його керівниками. А також пізнавальними  стали презентації на тему : «Сучасні методи лікарської мобільності за допомогою аплікації Lekarz Obok» та  «Організація системи базового медичного обслуговування в Польщі» -  з оглядом  приватної поліклініки однієї з найкрупніших лікувальних мереж у Варшаві. Пацієнтів і приватні клініки обслуговують на базовому рівні на засадах страхування.

Гарні враження залишилися після відвідин Школи Медичного Рятівництва, що обіймає надання невідкладної  допомоги населенню. На виклики виїздять і лікарі, й парамедики. Ми побачили, як вони працюють, дізналися, що поступово, десь з 2024 року парамедики цілковито переберуть на себе  всі виклики екстреної допомоги. Вразило оснащення «швидкої», її мобільність, що дозволяє дистанційно діагностувати пацієнта, рекомендувати медику, як має діяти. Для відновлення сил працівників функціонують тренажерні зали, кімнати з муляжами, де вони відпрацьовують техніку порятунку людей. 

Іще  нам показали, як працює санітарна служба. На відміну від нашої, яку успішно ліквідували, польська живе і розвивається, лише в столиці в цій мережі працює понад 200 співробітників.  Це ми побачили на прикладі Повітової санітарно – епідеміологічної станції для Столичного міста Варшави. Окрім інших обов’язків, її працівники проводять обов’язкове щеплення населення, вакцинують людей в разі  епідемічного спалаху.

Так що медичне стажування було вельми цікавим, пізнавальним, ми побачили, як розвивається охорона здоров’я в сусідній європейській країні, нові знання, безперечно, знадобляться в навчальному процесі. 

 

 

25.03.2019

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| en | fr | es | hi | ar