Професор Андрій Никоненко : «На матеріалах конгресу навчатимуться й студенти ЗДМУ»

Професор Андрій Никоненко : «На матеріалах конгресу навчатимуться й студенти ЗДМУ»

Наприкінці вересня в іспанському місті Барселона відбувся XVIII європейський конгрес  ассоціації трансплантації. Участь у цьому форумі взяв і виступив там з кількома доповідями запорізький вчений у галузі трансплантології й судинної хірургії, доктор медичних наук, професор кафедри госпітальної хірургії ЗДМУ Андрій Никоненко.

Андрій Олександрович ділиться   своїми враженнями: 

«Такий конгрес – подія непересічна для вчених, лікарів, які займаються одним з найцікавіших і найперспективнішим напрямком в хірургії – трансплантацією органів. Барселона зібрала понад три з половиною тисячі  учасників з різних країн світу. Засідання тривали в одному з найкрупніших центрів, одночасно в десяти аудиторіях : три з них вміщували по півтисячі делегатів, решта – по сто, двісті.

Україну  представляли на конгресі сім виступів, причому, п’ять із Запоріжжя,  по одному – з Києва і Львова. Попередньо ми подали свої виступи у вигляді абстрактів, їх прийняли у форматі oral-presentation, тобто, усних презентацій в 3-5 хвилин зі слайдами і запросили до виступів. Це для нас було дуже високою і приємною  оцінкою. До слова, Росія була представлена 12 учасниками, що для великої країни замало, їхні доповіді прийняли постерними,  для усних виступів не надали можливості. З Білорусі, де трансплантологія розвивається, взагалі не приїхав ніхто. Так що ми можемо пишатися -  і наукою, й хірургічною практикою в цій галузі у нас є бажання й можливості займатися на високому рівні.

Трішки про сам перебіг форуму. Організований конгрес був на найвищому сучасному рівні. Графік був гранично насиченим. Доповіді починалися о сьомій тридцять ранку і завершувалися о восьмій вечора. Інтерес до проблематики був величезний, аудиторії не вміщували усіх бажаючих. Зараз у світі надзвичайно цікавим є формат проведення таких заходів. Ми звичні до простих усних презентацій зі слайдами. Там було кілька видів повідомлень. Найпростіший – постерний (poster presentation): готується один слайд з графіками, таблицями тощо, роздруковується великим форматом. Наступним видом доповіді є коротке повідомлення (brief oral presentation) зі слайдами. І третя , найбільша доповідь (full oral presentation),  заслуговує п’ятихвилинної уваги аудиторії, з 7 слайдами і двома запитаннями доповідачеві.

У нас було три коротких і дві великих доповіді, тобто, вдалося виступити у всіх форматах, презентувавши досягнення Запорізької школи трансплантології, яка має потужні здобутки не лише в Україні, але й на міжнародному рівні.

Було представлено дві хірургічних доповіді. Одна з них  про реконструкцію судин нирки, це оперативне втручання, не дивлячись на усе передове технологічне забезпечення, залишається  і в наш час одним з найскладнішим у світі у сфері трансплантології. Іще одна доповідь стосувалася профілактики лімфоцеле, ускладнень після пересадки. Також від нашої клініки було дві доповіді на тему морфологічних змін в нирках у момент відторгнення органу, тобто, це аналіз  виконання  біопсії й дослідження матеріалу, та одне з повідомлень було на тему ультразвукового дослідження нирки у стані відторгнення. Особисто я мав дві хірургічних доповіді й одну постерну.

Цікава деталь : треба гранично точно розрахувати рамки виступу, регламент просто «залізний» - якщо вийшов з нього за десять секунд, отримуєш зауваження, це є неповагою до аудиторії. Я не вперше виступаю на подібних міжнародних форумах, і скрізь там це норма. А підготувати коротку доповідь, щоб сповна концентровано викласти тему, в кілька разів складніше, аніж написати розлогий трактат. Цьому потрібно вчитися іще на студентській лаві.

Про тематику доповідей. Вони усі були сучасними, досліджувалися проблеми, які хвилюють лікарів усього світу це, передусім, лікування термінальної ниркової недостатності, від якої гинуть тисячі людей. Нині велика увага медиків у всьому світі також прикута до проблеми донорства. Воно й розвивається в різних країнах, на жаль, окрім України. До речі, Іспанія посідає одне з чільних місць у світі щодо трупного донорства. Таким зразком для інших є й США, де люди дуже свідомо налаштовані продовжити життя ближньому,і  якщо трапляється якийсь  трагічний  випадок, користуються можливістю неушкоджений орган дозволяють  пересадити хворому. В Україні в 90 відсотках люди відмовляються дати на це згоду. В Іспанії виконується дуже багато таких операцій, у нас же торік  відбувся лише один трупний забір органу. Тим часом, гине велика кількість людей, у яких через декомпенсацію припиняється діяльність нирок. На конференції йшлося про те, що чим швидше в разі потреби відбувається пересадка, тим краще й без ускладнень приживається орган.
Дуже цікавою є зарубіжна практика пропаганди донорства. Там населення «виховують» на позитивних прикладах, емоційних історіях, використовуючи засоби й мистецького впливу. У Європі популярним є емоційний вид донорства, коли людина приходить у лікарню й пропонує добровільну пожертву – наприклад, свою нирку. При цьому донор не знає, якому щасливчику вона дістанеться. Про такі випадки широко розповідають суспільству. У нас подібне заборонено законом, а населення взагалі жахається цієї теми.

Звичайно, осягнути величезну змістову насиченість форуму одразу було просто нереально. Тому приємним відкриттям було те, що всі матеріали конгресу завантажувалися нам через відповідну програму у смартфони. Жодних паперових роздруківок – зберігаємо екологію планети, лише електронний формат! При реєстрації, яка відбувається скануванням бейджа учасника, ідентифікується мобільний пристрій, на який мені й зараз надходять відеоматеріали. Під час лекцій, наприклад, ти міг з іншої аудиторії проголосувати у запитаннях доповідача на тему, яка тебе цікавила, і дізнатися правильність своєї відповіді зі смартфону.

Технології просто фантастичні. Але, і я це не перестаю повторювати нашим студентам, щоб мати до них доступ, щоб опановувати найпередовіші практики, слід передусім добре вчити мови, зокрема, англійську, яка є міжнародною мовою медицини. Мова – ключ до пізнання сучасного світу загалом, й професійного удосконалення зокрема.

Безумовно, участь в такому конгресі є подією визначною, вона істотно розширила наші знання, додала досвіду. Усім, запозиченим там, ділюся з колегами і студентами, демонструю їм презентації, матеріали, які є просто неоціненної ваги навчальним матеріалом».


 

5.10.2017

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)224-64-69, факс: (061)233-60-07, zsmu@zsmu.zp.ua
Відправити E-mail

Увага! Єдиним офіційним сайтом ЗДМУ є zsmu.edu.ua. За інформацію, надану від імені ЗДМУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| en | fr | es | hi | ar